Skip to content

 

Regulamin Cmentarza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kocku

 


 

1. Cmentarz jest miejscem pochówku zmarłych w wyznaczonych grobach.

2. Cmentarz w Kocku został zinwentaryzowany w latach 2008/2012 przez spis grobów i osób pochowanych oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej nagrobków. Od 2008 roku dotychczasowe ofiary w związku z dzierżawą miejsca, składaniem do grobu zwłok (pokładne) oraz ofiary na utrzymanie cmentarza i pozwoleń na uzgodnione prace uiszczane są na oddzielne konto bankowe parafii. Dokumenty na wpłatę w banku wydaje kancelaria cmentarna.

 3. Biorąc pod uwagę wzrost opłat za wywóz śmieci oraz rozpoczęcie budowy ogrodzenia cmentarza /w przyszłości utwardzania alejek/ Rada Ekonomiczna Parafii podjęła uchwałę podwyższenia ofiar cmentarnych.

Od 10 sierpnia 2015r. ofiary na funkcjonowanie cmentarza bieżące i zaległe powinny być regulowana według następującej wysokości:

- utrzymanie cmentarza ofiara roczna – 15zł.

- wznowienie dzierżawy /placowe/ na 20 lat    - powierzchnia grobu pojedynczego – ofiara 200zł.

                                                                                 - powierzchnia grobu podwójnego – 400zł

- praca przy grobie – ofiara jednorazowa z racji pracy przy konkretnym grobie – 100zł.

- pokładne – ofiara jednorazowa przy pogrzebie – 50 zł.

Podjęto również propozycję, by opiekunowie grobów złożyli ofiarę na budowę parkanu w wysokości 100zł. /od grobu/.

Wszystkie wpłaty związane z funkcjonowaniem cmentarza uiszczane są na konto bankowe:

 

4. Każdy grób powinien posiadać dysponenta grobu, który za zgodą wszystkich uprawnionych i po dokonaniu ustalonych opłat, może stać się opiekunem grobu (może być tylko jeden dysponent grobu). Aby takie prawo uzyskać należy zgłosić się do kancelarii cmentarnej (w godzinach jej urzędowania) z następującymi informacjami:

a.       sektor, numer rzędu oraz numer konkretnego grobu,

b.       w przypadku braku wyżej wymienionych danych należy zgłosić się do kancelarii cmentarnej z danymi osób pochowanych w podanym grobie lub spoczywających w sąsiednich grobach,

 

5. Zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych po upływie 20 lat każdy dysponent grobu jest obowiązany ponowić opłatę -  placowe na dalsze 20 lat.

 6. Planowane prace przy grobie powinny być zgłaszane i uzgadniane w kancelarii cmentarza. Po uzgodnieniu zamierzonych prac kancelaria cmentarza wypełnia dokument bankowej wpłaty ofiary z racji uzyskanej zgody na planowane prace przy grobie. Warunkiem pozwolenia i prawa rozpoczęcia prac jest dopełnienie wpłaty w banku i okazanie grabarzowi bądź pracownikowi kancelarii bankowego dokumentu wpłaty ofiary z tytułu pracy przy konkretnym grobie. W kancelarii uzgadnia się otwarcie cmentarza w celu wjazdu i wykonania zgłoszonych prac.

 7. Planowane prace na poszczególnych grobach wymagają oddzielnych wpłat. /Mocą jednej wpłaty za prace przy określony grób nie można wykonywać prac na innych grobach/.

 8. Wymiary grobów, tym samym pomnika kamiennego na grobie, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków. Rozporządzenie określa również odstęp między grobami. Wynosi on 50cm.

 9. Budowane grobowce muszą spełniać wymagania Sanepidu. Dostęp do pustej przestrzeni grobowca w celu złożenia zwłok musi być z góry, a nie z boku  /od strony nóg/. W najbliższym czasie starsze grobowce powinny być przebudowane zgodnie z wymogami sanepidu.

10. Na starym cmentarzu, gdzie trudno zachować wymagania ustawy, koniecznym jest zachowanie zasad dobrego współżycia z opiekunami sąsiednich grobów, a tym samym uszanowania ich praw. Zrozumiałą rzeczą jest, iż budując nowy pomnik na starym miejscu należy zachować minimalny odstęp od sąsiednich grobów i możliwość dotarcia sąsiadów do swoich grobów.                                                                  

11. Dzierżawi się miejsce na cmentarzu o określonych przez prawo wymiarach w celu utworzenia grobu. Opłacający dzierżawę miejsca na cmentarzu nie może zmieniać przeznaczenia tego miejsca na inny cel.

12. Dzierżawca miejsca – dysponent grobu może zagospodarować na opaskę wokół grobu  połowę odległości między grobami, czyli powierzchnię o szerokości 25cm.

13. Wszystkie powierzchnie utwardzone z ułożoną kostką o szerokości większej niż 25 cm wykonane są samowolnie, bez zgody kancelarii cmentarnej.

14. Dopuszcza się ustawienie przy grobach ławki cmentarnej. Powinien to być specjalny model składanej ławki cmentarnej, a nie ławka parkowa. Ławkę ustawiamy przy swoim grobie w uzgodnieniu z opiekunem sąsiedniego grobu. Niedozwolonym jest ustawienie ławki na alejkach.

 

 

Parafia p.w. Wniebowzięcia NMP, Kock  - październik 2015r.